На яких ринках  міста Івано-Франківська  повірені ваги 

 

Згідно  статті 3 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", який набрав чинності з 01.01.2016 р., вимірювання та засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), що використовуються при проваджені торгівельно-комерційної діяльності (розрахунках між продавцем та покупцем),  належать до сфери законодавчо регульованої метрології і відносно них здійснюється державне регулювання. Вказані ЗВТ Постановою Кабінету Міністрів України N 374 від 4 червня 2015 р. занесені до переліку ЗВТ, які підлягають обов’язковій періодичній повірці.

Пунктами 11 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою   КМ України та 22  Правил торгівлі на ринках, затверджених наказами Мінекономрозвитку і торгівлі України та зареєстрованих в Мінюсті України, прописується, що ЗВТ, які використовуються  у торговельній діяльності, повинні бути у справному стані, мати засвідчення про повірку та проходити періодичну повірку в установленому порядку.

Також  п. 35 Правил торгівлі на ринках (поточна редакція) передбачено, що адміністрація ринків здійснює контроль за правильністю використання  ваговимірювальної техніки суб'єктами підприємницької діяльності, які торгують на ринках і мають в користуванні власні ваги та гирі.

За законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, які ще не були в експлуатації, а лише знаходяться у продажу, має стежити державний ринковий нагляд за відповідністю ЗВТ вимогам технічних регламентів, а за ЗВТ, що перебувають в експлуатації, метрологічний нагляд. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 р. N 667 функції метрологічного нагляду, ринкового нагляду покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Ряд статей Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачають адміністративну відповідальність за порушення умов і правил проведення повірки та правил застосування засобів вимірювальної техніки, які використовуються у сфері законодавчо регульованої метрології у вигляді накладення штрафу на посадових осіб підприємств та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців від трьох до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стан повірки ваговимірювальної техніки на ринках м. Івано-Франківськ (2018 рік)

У 2018 рповірено ваги та гирі на ринках:

Ринок «Східний»

Ринок на вул. Коновальця (ТзОВ «Аксіома») (більша частина ваг)

Ринок на вул. Чорновола-Петлюри-Мазепи

Ринок на вул. Тролейбусній (більша частина ваг)

Центральний ринок (ТзОВ «Торговий сервіс») (частково  - 120 ваг – орієнтовно 35% від загальної кількості).

Загальна кількість повірених ваг на ринках, торгових закладах та закладах громадського харчування м. Івано-Франківська – 856 одиниць, що складає орієнтовно 50-60 % від загальної кількості. Частина ваг (а це близько 6%), метрологічні характеристики яких знаходились поза межами допустимих норм були піддані юстуванню, так як така можливість передбачена виробником ваг.

 

Проблемні питання

-                     Деякі суб’єкти підприємницької діяльності не погоджуються надавати на повірку ваговимірювальну техніку

-                     На ринках міста масове використання ваг невідомого походження (без паспорта, зав.№..)

-                     Не подаються ваги на повірку після ремонту

-                     Низька поінформованість з боку керівництва ринків  та суб’єктів підприємницької діяльності щодо необхідності повірки ваг на ринках